پالس اکسی متر با قابلیت نمایش اطلاعات در کامپیوتر

چشم انسان برای تشخیص کم اکسیژنی خون بسیار ضعیف است. حتی در شرایط ایده آل ، پزشکان خبره نمی توانند کم اکسیژنی را تشخیص دهند مگر اینکه مقدار آن به مقدار ۸۰% برسد. با آمدن پالس اکسی متر، تحولی در تشخیص کم اکسیژنی خون رخ داد.
پالس اکسی متری در بسیاری از کشورها، به شیوه استاندارد مراقبت در اتاق های عمل، واحدهای مراقبت ویژه) (ICU وبخشهای بیمارستانی تبدیل شده است. پیش از در دسترس قرار گرفتن پالس اکسی متری، پزشکان به اقدامات تهاجمی نظیر خون گیری شریانی به منظور بررسی گازهای خون تکیه می کردند تا بتوانند وجود هیپوکسمی را تشخیص دهند. پالس اکسی متری، برخلاف بررسی گازهای خون شریانی، پایش غیرتهاجمی و مداوم اشباع اکسیژن خون شریانی را امکان پذیرمی سازد. اگرچه استفاده از پالس اکسی متری آسان است، پزشک باید اصول پایه پالس اکسی متری را درک کند و بداند که دستگاه چگونه کار می کند تا قادر باشد اطلاعاتی را که دستگاه ارایه می دهد، تفسیر نماید.

مراحل ساخت سخت افزاری پروژه به پایان رسیده است. رابط کاربری Labview برای سیستم عامل ویندوز نیز انجام شده است و فقط برنامه نویسی نرم افزاری میکروکنترلر در مراحل پایانی قرار دارد و به زودی تمام شده و پروژه به صورت یک محصول در فروشگاه سایت هم قرار خواهد گرفت.

در این پروژه به طراحی و ساخت یک پالس اکسی متر دیجیتال با قابلیت اتصال به کامپیوتر از طریق پورت USB پرداخته ایم. نمایش اطلاعات به صورت همزمان به کامپیوتر انتقال داده شده و توسط اینترفیس طراحی شده توسط نرم افزار Labview به نمایش در می آیند.
پردازش گر اصلی پروژه ATMega 8 می باشد و برنامه آن در نرم افزار Codevision AVR نوشته شده است.
PCB پروژه در نرم افزار Altium طراحی شده است و تمامی قطعات مورد استفاده به صورت SMD هستند تا اندازه برد کوچک درآمده و بتوان در یک باکس کوچک قرار داده و به صورت یک مدار پرتابل استفاده شود و از سوی دیگر اثر نویز روی برد را تا حد امکان کاهش دهیم.

درباره پروژه

پالس اکسی متر دیجیتال با قابلیت نمایش همزمان اطلاعات در کامپیوتر از طریق پورت USB

طراح : احمد کریمی
سایت :
Electrical4u.ir

مشخصات طراحی پروژه

نام پروژه : پالس اکسی متر دیجیتال
زبان برنامه نویسی : C
کامپایلر : CodeVision AVR 2.05
طراحی برد : Altium Designer 14
رابط کاربری LabView 2013

درصد پیشرفت مراحل
طراحی سخت افزار / ۱۰۰%
برنامه نویسی میکروکنترلر / ۸۵%
رابط کاربری LabView / 95%
داکیومنت و راهنمای پروژه / ۱۰۰%
رفتن به صفحه محصول در فروشگاه