نمایش سیگنال نوارقلب (ECG) در کامپیوتر

سیگنال الکتریکی ایجاد شده توسط فعالیت قلبی را ECG می گویند. این سیگنال دارای مشخصات خاصی است که از طریق این مشخصات می توان بیماری های قلبی را تشخیص داد. از جمله این مشخصات می توان به شکل این سیگنال و فرکانس و دامنه ی آن، اشاره کرد.
شکل ظاهری یک سیگنال ECG متشکل از شش دامنه ی P,Q,R,S,T,U است.
موج P زمانی شروع می شود که سیگنال الکتریکی از گره¬ی SA، واقع در دهلیز راست، ایجاد شود و به سمت گره AV حرکت کند. این موج، زمان دپلاریزه شدن سلول های قلب است. پس از آن مدت زمانی طول می کشد تا گره AV این سیگنال را بصورت شاخه هایی به بطون انتقال دهد که به آن بخش PR می گویند. در طول این مدت، سیگنالی توسط قلب تولید نمی شود. موج QRS نیز زمان دپلاریزه شدن بطون است و به دلیل قوی بودن ماهیچه های بطون، معمولا این موج دارای دامنه¬ی بیشتری می باشد. برای اینکه سلول های بطون، بطور کامل دپلاریزه شوند، مدت زمانی طول می کشد و به آن بخش ST می گویند. موج T زمان دوباره پلاریزه شدن سلول-های بطون است و در انتها موج U قرار دارد که پس از موج T قرار دارد و زمانی است که در طی آن، تمامی سلول های بطون پلاریزه می شوند.
محل اتصال این الکترودها را می توان با استفاده از استانداردهای تعریف شده، تعیین کرد ولی در این تست، برای راحتی کار، الکترودها بر روی سینه چسبانده شده اند. الکترود مثبت در سمت چپ و پایین سینه و الکترود منفی در سمت راست و بالای سینه و الکترود پای راست را به زیر شکم متصل کردیم.

تمامی مراحل ساخت پروژه به پایان رسیده است. پروژه ECG روی افراد مختلف تست شده و خروجی هرکدام در نرم افزار متلب مشاهده شده و در داکیومنت پروژه آورده شده است. به زودی پروزه به صورت محصول در فروشگاه قرار خواهد گرفت.

در این پروژه هدف اصلی اندازه گیری و نمایش سیگنال نوار قلب ECG در کامپیوتر می باشد. برنامه نوشته شده برای میکروکنترلر AVR توسط نرم افزار Codevision AVR کدنویسی شده است. سیگنال ها توسط الکترودها به مدار تقویت و فیلترینگ داده شده و توسط میکروکنترلر به دیجیتال تبدیل شده و توسط پورت USB به کامپیوتر منتقل می شود. داده های دریافتی در نرم افزار متلب پس از پردازش در نمودار رسم می شود.

درباره پروژه

ECG (نوارقلب) با قابلیت نمایش اطلاعات در کامپیوتر از طریق پورت USB

طراح : بابک رفیعی
سایت :
Electrical4u.ir

مشخصات طراحی پروژه

نام پروژه : ECG الکتروکاردیوگرام
زبان برنامه نویسی : C
کامپایلر : CodeVision AVR
طراحی برد : Altium Designer 14

درصد پیشرفت مراحل
طراحی سخت افزار / ۱۰۰%
برنامه نویسی میکروکنترلر / ۱۰۰%
برنامه Matlab / 100%
داکیومنت و راهنمای پروژه / ۱۰۰%
رفتن به صفحه محصول در فروشگاه